Najczęściej popełniane błędy, faux pas przez odwiedzających świątynie? Dress code kościelny

Wbrew pozorom kościelny dress code nie jest tak luźny jak traktuje go coraz więcej parafian, ale nie jest również tak skomplikowany by sobie z nim nie poradzić.
Jest jedno słowo, które oddaje całą filozofię stroju do Kościoła- godnie. Strój powinien pokazywać nasz szacunek do miejsca, okazji w jakiej się znajdujemy. Nie jest ważne jakiej jesteśmy wiary, odwiedzając świątynię stosujemy się do zasad w niej panujących.
Adidasy, bluzy, odsłonięte brzuchy, głęboki dekolty, bluzki bez rękawów- oczywiste elementy, których nie powinno się ubierać na Msze Święte.
Czasy się zmieniają, jednak zasada eleganckiego, odświętnego stroju obowiązuje nadal.
Seksownie znaczy się niestosownie. Strój nie powinien rozpraszać innych w modlitwie, jeśli wybierasz się na wesele zaraz po Mszy, a Twoja sukienka odsłania ramiona czy dekolt, użyj szala.
Czego więc nie wypada nosić w Kościele?
– szortów, sukienek mini
– topów, koszulek bez rękawów (mężczyzn obowiązuje tradycyjna koszula z długim rękawem)
– bluzek z hasłami, przesłaniami (Bóg i inni wierni nie muszą wiedzieć jaka jesteś „hot fashion lover” 😉
– adidasy, sandały, trampki, japonki
– dekolty, brak rękawów, odsłonięte ramiona, plecy
– neonowe kolory
– transparentne ubrania
Wiele osób pomyśli, że to „przesada” przecież większość ludzi chodzi ubrana „normalnie”. Tak, większość ludzi nie stosuje się do etykiety, to jednak nas nie usprawiedliwia. Oddajmy się refleksji nad tym czy nasz ubiór naprawdę nie ma znaczenia. To jak się ubierzemy pokaże jaki mamy stosunek do miejsca i ludzi tam przebywających. Msze codzienne nie mają tak odświętnego charakteru (jak niedzielne czy z okazji chrzcin, ślubów) wystarczy schludny, stosowny strój, np. taki jaki nosimy do pracy.
Zbliża się czas I Komunii Świętych, ze względu na wyjątkowy charakter wydarzenia, stój na tę okazję również powinien być odświętny. Kolory mogą być jasne i radosne, jednak unikajmy „mocnych”, skupiających wzrok zestawień.
Względy etykiety omówiłam, teraz czas dobrać stylizację! Moda oczywiście schodzi na dalszy plan, jednak dla własnego komfortu wybierzmy ubrania w których wyglądamy korzystnie.
Częstym błędem, który popełniamy i tym samym wprowadzamy chaos w proporcjach są długości i odcięcia. Wdzianka i żakiety warto dobierać nie tylko kolorem, ale również długością. Osoby niższego wzrostu powinny unikać długich marynarek. Oprócz szala lub marynarki świetnie się sprawdzi krótki, elegancki kardigan.
Pod grafikami znajdziesz linki do konkretnych modeli, a tam ceny i dostępne rozmiary.

 

Sukienka biel i kwiaty rozmiary 44-50 | Szpilki Bolerko malinowe rozmiary 36-54 | Kopertówka wyprzedaż

sukienki plus size

Miętowa sukienka | Sukienka różBaby blue z paskiem | Czółenka nude  | Szpilki pastele | Czółenka niebieskie